Witamy!

Na naszym blogu polecamy najlepszą literaturę medyczną, placówki medyczne oraz turnusy rehabilitacyjne.

Marzec 2019 Marzec 2018 Luty 2018 Listopad 2017 Październik 2017 Wrzesień 2017 Sierpień 2017 Lipiec 2017 Maj 2017 Kwiecień 2017

Czas na terapię

2017-11-08 | Grzegorz

frazy kluczowe: zdrowie, psychiatria, depresja, terapia

Życie we dwoje to marzenie wielu. Zwłaszcza osobom samotnym często wydaje się, że ich sparowani znajomi są znacznie szczęśliwsi. Jednak pary także mają swoje problemy.

Często ukrywane za zamkniętymi drzwiami i wybuchające z całą mocą w najmniej oczekiwanym momencie. Czasami bagatelizowane przez samych partnerów, którzy łudzą się, że ignorowanie problemu doprowadzi do jego rozwiązania, lub którym zwyczajnie nie chce się już walczyć.

W tym ostatnim przypadku nawet najlepszy psycholog niewiele zdziała. Aby prowadzona przez niego terapia mogła odnieść choćby mały sukces, jego klienci muszą chcieć powalczyć o relację. Niestety w wielu przypadkach takiego zaangażowania już nie ma.

Wówczas terapia małżeńska to zazwyczaj okazja do tego, aby sobie uświadomić ten fakt. Jednak w wielu przypadkach jest ona ważnym i skutecznym narzędziem pracy nad poprawą związku. Warunkiem jest tu jednak obopólne zaangażowanie. Co daje spotkanie z psychologiem? Otóż będąc w związku, niekiedy niemożliwym staje się zdystansowanie do relacji i partnera.
Ludzie widzą jedynie wybrane aspekty życia, czasami zupełnie nieświadomie i niezamierzenie ignorując zalety czy pozytywne strony wspólnego życia. Częstym problemem jest również to, że każda ze stron mówi, ale niestety nikt nie słucha. Terapia dla małżonków to natomiast miejsce, w którym każdy ma prawo głosu, ale specjalista czuwa nad tym, by rozmowa przebiegała względnie skutecznie.

Terapeuta nie ma pewności, czy jego pacjenci rzeczywiście rozumieją się nawzajem. Dba jednak o to, aby każdy na spokojnie mógł przedstawić swój punkt widzenia. A przede wszystkim powiedzieć, co czuje. To właśnie uczucia bywają głównym źródłem problemów. Łatwo je zranić, niestety trudno uleczyć.

Terapia to dobry start, ale na ogół potrzeba do tego czegoś więcej. Poczucia, że związek jest warto obrony.

'

Zdjęcia naszego reportera
zdrowie
psychiatria
 depresja
 terapia

Warto zobaczyć:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: